První a druhé kolo ČP a ČPM kategorií A a J v boulderingu

První a druhé kolo ČP a ČPM kategorií A a J v boulderingu

První a druhé kolo ČP a ČPM kategorií A a J v boulderingu

Pohárový kolotoč je opět roztočen a my si užili hned dva víkendy plné atrakce jménem bouldering.

Nominační závody do reprezentace v boulderingu jsou vždy těžkou prověrkou formy každého závodníka a prokáží, jak poctivá a kvalitní byla příprava do celé sezóny.

Jak to tedy dopadlo? Nechme promluvit čísla.

Do kategorie U10 jsme letos nasadili benjamínka v našich barvách Emu Cibulkovou, která na svých prvních velkých závodech v životě předvedla skvělé výsledky. V 1. kole závodů si Ema oťukávala prostředí a seznamovala se s novým typem chytů a boulderů. Nakonec i přes velmi dobrý výkon stačil výsledek až na 7. místo.

V 2. kole už oťukaná Ema předvedla neohrožený sebevědomý výkon, kdy během celého závodu lezla na 1. místě, ale nakonec ji bohužel počet pokusů na bouldrech vynesl ,,až“ na místo 2.

Ema se tak usídlila na průběžném 3. místě celkového hodnocení ČP v boulderingu a zahájila tak sezónu vynikajícím výsledkem.

 

Kategorie U12 dívky měla dvě závodnice – Klárku Zbrka Tichou a Julču Děckou. Obě holky, prvním rokem v kategorii, předvedly bojovné výkony

Hlavním cílem do závodů bylo obě holky dobře nastavit, aby si závod dokázaly užít a koncentrovaly se pouze na lezení a ne na obavy z neúspěchu.

V 1. kole, kterého se zúčastnila pouze Klárka, byla vidět velká nervozita a obava z nové kategorie.

Klárka pravidelně obsazovala příčky na stupních vítězů v kategorii U10, ale ve starší kategorii bojovala s nervozitou víc než s obtížemi boulderových kroků a skončila na 14. místě.

V 2. kole už nastoupily obě naše holky.

U obou holek se to povedlo velice dobře a Zbkráč tentokrát poskočila o tři příčky na 11. místo s velkou rezervou do budoucích závodů. Zato Julča skončila na svých prvních závodech v kategorii na solidním 14. místě.

V kategorii U14 reprezentovala naše barvy již zkušená závodnice Ema Kalousková, která má za sebou již pár startů v ČP. Ema se minulou sezónu potýkala se zraněným loktem ze závodu ve Slaném a nemohla tak plně projevit všechny své kvality. Na vstup do nové sezóny se ale velmi poctivě připravovala s nově rozšířeným realizačním týmem, který mimo trenéry a lidí z Fyzio Gym Cooper byl nově rozšířen o vynikající fyzioterapeutku p. Ivanu Mišoňovou, která se stará o rozhýbání téhle tvrďačky.

Do 1. kola jsme tak nastoupili velmi ambiciózně a s velkým očekáváním, které nám ale sebral hned první podceněný boulder, který nám sebral vítr z plachet a trochu sebevědomí. Nakonec se Ema zvládla srovnat a dolezla na solidním 12. místě s vědomím, že má rozhodně na víc.

Ve 2. kole se VÍC podařilo ukázat a do poslední chvíle závodila na 3. místě, k jehož pojištění stačil jeden chyt do topu. Ema předvedla neskutečné odhodlání a bojovnost, ale nakonec se na bednu nevešla. Emino 4. místo je i tak jejím nejlepším výsledkem v ČP a je vynikající vyhlídkou do následujících závodů sezóny.

V kategorii B, jež je nejmladší kategorií pro nominaci do reprezentace, jsme měli v chlapcích již tradičně Adamita (Adam Endrle), jehož aktuální výkonnost nám dávala naději si na nominaci pomýšlet. Konkurence v této kategorii je opravdu nabitá a místa v reprezentaci pouze 4, ale Adamův handicap v podobě krátké lezecké praxe se daří postupnými kroky stírat do ztracena.

V 1. kole jsme tak nastoupili s vědomím, že jde opravdu o hodně a je potřeba podat co nejlepší výkon. Bohužel hned v prvním boulderu se Adamovi podařilo na nepříjemné liště lehce poranit prst a zhoršit tak kvalitu vnímání lezení do dalších boulderů. Adam nakonec obsadil i tak skvělou 8. příčku, která ovšem znamenala malou nadějí na reprezentační nominaci.

Do 2. kola nastoupil Adam s dobře nastavenou hlavou a vekou chutí zabojovat. Celé závody se nesly ve skvělém duchu a Adamovi se dařilo sázet jeden top za druhým.

Spanilou jízdu zastavily až dva poslední silové bouldery, které rozhodovaly o celém výsledku kola.

Všechny bouldery nakonec vylezli pouze dva chlapci a Adamovi se v každém z nich podařilo urvat zónový chyt. Adam nakonec obsadil 5. místo a v celkovém součtu hodnocení z dvou nominačních závodů mu nominace utekla pouze o 2 příčky a je průběžně na 6. místě celkového hodnocení.

V kategorii B dívky nastoupily naše ostřílené matadorky Kamila Tkadlecová, Ráchel Švastová a Kristýna Švastová.

V 1. kole se nejlépe dařilo Kiki, která zapsala jeden top a dvě zóny a vybojovala celkové 10. místo

Kamča po bojovném výkonu zapsala jednu zónu a skončila na 15. místě

Ráchel bohužel bez zápisu skončila na sdíleném 19. místě

V 2. kole se opět nejlépe dařilo Kiki, která zapsala tři zóny a ve většině boulderů padala z topových chytů, nebo chytů pod topem. Nakonec obsadila 12. místo s vědomím, že je zaděláno na mnohem lepší výsledky

Kamča a Ráchel zapsaly shodně po jedné zóně a obsadily 13. a 14. příčku.

Děvčata tak v průběžném celkovém hodnocení seriálu obsazují 11., 13. a 14. příčku.

Jedná se tak o jejich významný progres oproti minulému roku, kdy v soutěži začínaly a vzhledem k jejich krátké lezecké zkušenosti oproti ostatním závodnicím holky odvádějí obdivuhodnou práci, jak po fyzické stránce, tak po stránce vnitřního nastavení a rozvoje.

 

Velká výtka patří organizátorům závodu, kteří po zaplacení všech příspěvků, startovného a závodních licencí, nebyli schopni zařídit zdarma rozlezový prostor pro kategorie U14 a nechali tak rodiče dětí ke všem poplatkům zaplatit ještě za možnost rozlezu v ,,normálních“ podmínkách, nebo je poslat na reprezentační spraywall v 45° sklonu zdarma!

Bohužel špatné rozlezové podmínky jsou v této nejvyšší lezecké soutěží již tradičně opakujícím se problémem, nad kterým zůstává rozum stát. Letošní inovace, přinášející závodní licenci a poplatek za ní, se tak zřejmě projeví pouze ve svazové pokladně, ale závodníkům žádný viditelný užitek nepřináší.

Velké poděkování patří organizaci LANO, jejíž platforma přináší velký prospěch všem přidruženým členům a během závodů i mimo ně funguje jako dobře namazaný stroj, který objektivně přináší výsledky jak závodníkům, tak trenérům.

Děkujeme také našim hlavním sponzorům a partnerům pro tento rok – 211 Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra, Pilulka lékárny, AustriAlpin.cz, Fyzio Gym Cooper.

Sdílet tento příspěvek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.